Název decoupage pochází z francouzského slova „decouper“, což v překladu znamená vyřezat, vystřihnout. Podle dochovaných informací se tato výtvarná technika začala používat na počátku 18. století v Benátkách. Česky se jí říká ubrousková metoda.

Je to velmi oblíbená, nepříliš náročná, a přesto velmi efektní technika, kterou lze ozdobit nejrůznější předměty ze dřeva, papíru, porcelánu, kovu, kamene i plastu. A zvládne to opravdu každý!

My jsme tentokrát učili využívat tuto metodu pacienty na oddělení Psychiatrie, kam jsme zavítali ve středu 25. května společně s lektorkou a dobrovolnicí.

Každý si mohl vybrat předmět a ubrousky různých vzorů, kterými předmět vyzdobí. Také bylo potřeba si rozmyslet, jak nejlépe ubrousek vystřihnout a na jakém místě se bude vybraný vzor nejlépe vyjímat. Trošku více práce a trpělivosti představovala fáze, kdy je třeba ubrousek rozebrat na jednotlivé vrstvy, na decoupage se totiž používá pouze ta vrchní, potištěná. Zbývalo ještě vzít do ruky štětec, namočit ho do speciálního lepidla a pečlivě si s tím vším pohrát, aby byl obrázek jemně vyhlazený.

Výsledky vytvořené během dílny byly opravdu zdařilé a opět se potvrdilo, že zvládnou tvořit i ti, kdo o tom zprvu pochybují.