Dne 9. května zaměstnanci Oddělení sociální péče Ústřední vojenské nemocnice děkovali svým klientům, válečným veteránům, za jejich odvahu a statečnost, kterou prokázali v nejvypjatějších chvílích svého života.

U příležitosti Dne vítězství a konce druhé světové války v roce 1945 se sešli váleční veteráni, aby zavzpomínali a podělili se o své životní příběhy, které se psaly v nejtemnějších dobách naší historie.

Svůj příběh vyprávěl také pan Vasil Korol, který byl odsouzen k třem a půl letům vězení za tehdy nelegální přechod ruských hranic. Byl odvezen do tábora nucených prací Gulag a mládí strávil v ruském Buzuluku na Sibiři, kde jen díky své vnitřní síle kdysi neusnul a ve čtyřicetistupňových mrazech neumrznul. Mezi bolestné vzpomínky se mu den co den připomíná i ta, ve které přišel o ruku.

Našim veteránům patří poděkování a úcta za to, že nasazovali své životy za životy druhých. Přestože vedle sebe viděli utrpení, maření lidských životů, krutost, dodnes si dokázali zachovat obdivuhodný optimismus a nadhled.